Rezervace knih - návod

K rezervaci knih je potřeba mít zřízené ČTENÁŘSKÉ KONTO do kterého se přihlásíte svým uživatelským jménem a heslem. Rezervace se provádí pře ON-LINE KATALOG, případně telefonicky nebo e-mailem. Většinou se rezervují knihy, které jsou momentálně vypůjčené a vytvořením rezervace se čtenář zařadí do pořadníku. Nejčastěji se rezervují novinky, o který je velký zájem. Jakmile se čtenář dostane na řadu, přijde mu výzva k vyzvednutí e-mailem nebo přes SMS. Rezervace je pro čtenáře odložená po dobu 7 dnů, poté rezervace propadá, případně postupuje dalšímu čtenáři!

Rezervovat lze také knihy, které jsou aktuálně dostupné. Každý den tyto rezervace procházíme a připravujeme k vyzvednutí. Stáhnutím rezervované knihy z regálů zajišťujeme, že už vám ji nikdo nevyfoukne. Potvrzením rezervace opět čtenáři přijde výzva k vyzvednutí e-mailem nebo přes SMS a rezervace je odložena po dobu 7 dnů, poté propadá.

JAK REZERVOVAT KNIHY?

Přes on-line katalog se přihlaste do svého čtenářského konta. Odkaz najdete na úvodní webové stránce knihovny.

Do vyhledávácího pole zadejte knihu kterou hledáte a potvrďte vyhledávání. Z nabízených výsledků vyberte knihu, kterou chcete rezervovat a rozklikněte ji.

V přehledu knihy pak pod obálkou knihy klikneme na "rezervovat/objednat titul". Úplně dole můžeme vidět, do kdy přesně je kniha vypůjčená a kdy by se teoreticky mohla dostat k vám.

Otevře se nám okénko k vytvoření rezervace. Datum dáme aktuální (nerozhoduje o termínu doručení) a oddělení dáme "Dospělí" i v případě, že objednáváme dětskou knihu (všechny rezervace jsou odloženy na dospělém oddělení, dětské bývá dopoledne zavřeno). Po odeslání se nám objeví

Po odeslání požadavku už jen vyčkáváme na SMS nebo e-mailové upozornění k vyzvednutí rezervace.  V případě, že jste si rezervovali dostupnou knihu, potvrzení vám může přijít do druhého dne. Pokud to trvá déle, je možné, že se kniha hledá, protože je umístěna jinde, než by měla nebo je ztracená. V případě, že jste si rezervovali knihu, která je vypůjčené, přijde vám upozornění až ve chvíli, kdy je vrácena předchozím čtenářem do knihovny!

Pokud přejdeme do svého profilu čtenářského konta, tak v sekci "rezervace a objednávky" uvidíme stav našich aktuálních rezervací. Vidíme, zda už je rezervace vychystána a také kolikátí jsme v pořadníku. V našem případě vidíme, že jakmile bude kniha vrácena, jsme hned další ke komu se kniha dostane.