ZAŽÍT MĚSTO JINAK - ul. Tyršova 16.9.2023

28.08.2023

Sousedské slavnosti Zažít město jinak představují nekonvenční událost, která je založena na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních organizátorů a dalších subjektů. Tato otevřená akce oslovuje lidi všech věkových skupin a zájmů.

Od roku 2006 přinášejí slavnosti Zažít město jinak do městského prostředí příležitost spojit sousedy a oživit veřejný prostor. Jedná se o výjimečnou akci, která demonstruje, jakým způsobem se ulice mohou proměnit. Běžně zaparkovaná auta ustupují místu pro koncerty, divadelní představení, dílny, hry pro děti

V roce 2022 se slavnosti konaly na 125 místech v Praze a ve 70 dalších městech. Termín každoročního konání je vždy třetí víkend v září, aby se slavnosti zapojily do Evropského týdne mobility.

Celou akci koordinuje organizace AutoMat, zajišťují například propagaci měst či jednotný vizuál akce, jednotlivé lokality ve městech jsou pak svěřeny do péče desítek místních organizátorů. AutoMat usiluje o vytváření lepšího prostředí pro kvalitní život ve městě s heslem "Společně s vámi tvoříme město, ve kterém chceme žít."

Město Frenštát se do akce letos zapojuje poprvé a jako lokalita pro konání byla vybrána ulice Tyršova. Akce je naplánovaná od 11:00 do 22:00.

PROGRAM:
11:00 začátek
12:00 Prodej frenštátského guláše
12:00 AV BLUES & SWING
13:00 Vystoupení sokolek a mažoretek TJ sokol
14:00 AV BLUES & SWING
15:00 Knihovna čtení
15:30 Jelení (de) luain
16:00 Florbalisté TJ Sokol
16:30 AV BLUES & SWING
17:00 Post band
18:00 DJ´s Double FF & ForestDoprovodný program:

16:00 komentovaná procházka městem s Martinem Trubačem, kapacita 20 lidí - rezervace pište na email pavlina.martinakova@mufrenstat.cz.

V kině projekce dokumentárního cyklu o osobnostech Frenštátu Po stopách.

V Malé galerii bude probíhat výstava Jaroslav Seifert a Frenštát.

Do akce se zapojí ZŠ Tyršova 913, která si pro návštěvníky připraví hned několik stanovišť s tvůrčími aktivitami, bude k dispozici školní zahrada s novou venkovní učebnu, probíhat budou komentované prohlídky a také video prezentace školy. Sousední základní škola Tyršova 1053 otevře školu návštěvníkům formou komentovaných prohlídek i s ukázkou didaktických pomůcek používaných ve výuce, připraveny budou tvořivé dílničky, za příznivého počasí směřovanými i přímo na ulici, případně dvorek školy.

Základní umělecká škola si pro návštěvníky připraví výtvarný workshop nebo bude možné nahlédnout pod pokličku činnosti literárně dramatického oboru.

Pro děti bude dále připraven program Lesní mateřskou školou a komunitním klubem Pecka, či montessori aktivity klubu MamaBe pro ty úplně nejmenší. Do akce zažít město jinak se zapojí i městská knihovna, těšit se můžeme na společné čtení nebo workshop s knižní tématikou.

Hospůdka Na blbém místě plánuje odpolední diskotéku pro děti, Městská policie otevře svou služebnu veřejnosti.

Na akci bude pro návštěvníky zajištěno občerstvení, těšit se můžete na dobré jídlo, pití, kávu i něco sladkého, od 12:00 se bude vydávat frenštátský guláš za symbolickou cenu (počet porcí v omezeném množství).

Těšíme se na vás v sobotu 16. září od 11.00 hodin.