Tipy na čtení: ILUSTROVANÉ KNIHY

16.02.2021

Máte rádi ilustrace v knize? Ve většině knih pro dospělé je bohužel nenajdeme, pokud zrovna nevyjdou v nějaké speciální edici, avšak v poslední době můžeme vidět, že dochází k určité změně. Pokud knihy nejsou přímo ilustrované, mají alespoň mnohem propracovanější obálky a tím pádem se stávají pro čtenáře líbivější a zajímavější. A ruku na srdce, kolik z vás už si někdy vybralo knihu jenom proto, že měla hezký přebal?

V rámci čtenářské výzvy vám tedy představujeme několik krásně ilustrovaných knih, které najdete také v naší knihovně.

Zátopek - Jan Novák / Jaromír 99

Kniha Jana Nováka o největších úspěších Emila Zátopka, ale i o jeho seznámení s celoživotní láskou Danou Zátopkovou je doplněna o vizuálně opojné ilustrace Jaromíra 99. "Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů," říkal Emil Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie.

P.S. - Aňa Geislerová / Lela Geislerová

Soubor humorných fejetonů, kterými česká herečka Aňa Geislerová přispívala do magazínu ELLE v knižní podobě. V souhrnném vydání vyvstává příběh, který mohl dříve čtenářům snadno uniknout. Příchod nových členů rodiny, odcházení těch starých, lásky, pády, úspěchy, problémy. V roce 2016 získala tato kniha ocenění Magnesia Kosmas cena čtenářů a ilustrovala ji sestra Lela Geislerová.

Podivná knihovna - Haruki Murakami / Kat Menschik

Trochu neobvyklá kniha japonského spisovatele Haruki Murakamiho o mladíkovi, který chodí do místní knihovny, avšak jeden den se už nevrátí domů. Běžná knihovna se náhle změní v záhadné bludiště s nekonečnými chodbami, zamčenými dveřmi a celou, v níž se chlapec nakonec ocitá. Občasnou společnost mu dělají dědek, ovčí muž a záhadná krásná dívka, která nemluví. Tahle noční můra se sice nakonec prosvětlí denním světlem, ale mladík zjišťuje, že nic už není jako dřív. Podivná atmosféra je navíc umocněna temnými obrazy německé ilustrátorky Kat Menschik.

Sedmilhářky - Marika Šoposká, Berenika Kohoutová / Kristýna Nezvedová

Humorný deník sedmilhářek ilustrovaný nadějnou mladou umělkyní Kristýnou Nezvedovou. Deník je plný (ne)skutečných zážitků o tom, jak žijí, co dělají, čím se baví dvě Sedmilhářky, které nedodržují žádná pravidla, rychlost, předpisy, předbíhají ve frontách, zvoní na cizí zvonky a zapomínají dětem vyměňovat pleny...

Komiksová Kytice - K. J. Erben / více autorů

Básnická sbírka Karla Jaromíra Erbena, vydaná (2016) v modifikované "hororové" podobě v souvislosti s oslavou 205. výročí narození autora. V rukou dvanácti českých ilustrátorů tak vzniklo unikátní komiksové zpracování Erbenova nejslavnějšího díla. Pod Komiksovou Kyticí, která vyšla v edici Český Grimm, jsou podepsáni přední čeští ilustrátoři: legenda pražského graffiti, Delarock, oceňovaná knižní ilustrátorka Kateřina Bažantová, Vladimír Strejček ze studia DRAWetc., Jan Ruml, Marek Rubec, Petr Holman, Dominik Miklušák, Vojtěch Velický, Karel Cettl, Tomáš Motal a Marco Turini.

Ujít si nenechte také knihy cestovatele Ladislava Zibury, které mají krásné ilustrace z ateliéru Tomski a Polanski.