KNIŽNÍ TIPY na prosinec 2022

02.12.2022

Máme pro vás poslední knižní tipy letošního roku. Vybírat můžete z detektivních, historických, romantických i fantaskních románů, stejně tak z knížek pro děti...

Robinsoni a donkichoti je další kniha Aleše Palána, která poukazuje na to, že jedinečné osobnosti nemusí žít jen v šumavské divočině, jak tomu bylo v předchozí knize, ale můžeme je potkávat i na ulicích, v autobusech nebo třeba hned ve vedlejší bytovce.

Noční chodci od Jaroslava Rudiše je kniha, která byla v letošním roce nominována na Cenu Maxe a Moritze za nejlepší německojazyčný komiks a popisuje jednu noc, jedno město a dva kamarády, kteří putují z jedné pražské hospody do druhé a vypráví příběhy.

Jan Němec v reakci na válku na Ukrajině sepsal povídkovou knihu Liliputin. Pět povídek, všechny jsou o válce, avšak ne vždy je zřejmé, kdo je vlastně nepřítel.

Vzpomínky na úhoře je další román Anny Cimy, který je opět zasazen do japonského prostředí s fantaskními prvky a motivem pátrání. Sára žije v Jokohamě a zabývá se výzkumem vymírajícího úhoře japonského. Její klidný život naruší bývalá spolužačka, která pátrá po zmizelém kolegovi z redakce novin a minulosti se vynoří dávno zapomenuté události.

Čtyři ženy, čtyři osudy (čtyři autorky knihy), které se potkají, protnou a propletou. Zůstanou samy bez mužů, které, jak si bláhově myslí, nechaly dávno za sebou. To je kniha Statek je rodu ženského.

Oblíbený autor detektivních a krimi románů Dominik Dán vydal další díl ze série případů Richarda Krauze Studna, ve kterém bude muset řešit dvojnásobnou vraždu milenců.

Historický román Za časů odvahy od Suzanne Kelman, odkrývá příběh ženy, která za války utekla s nacistickým válečným zajatcem. Na poslední fotografii však byla zachycena před budovou, která souvisela s londýnskou špionážní organizací a poté zmizela. Jaký je skutečný příběh ženy, která riskovala vše, pro člověka, jehož milovala ze všech nejvíce?

Šest přátel se pustí do riskantní zábavy a způsobí smrtelnou nehodu. Ve vypjaté situaci se osmnáctiletá Megan rozhodně vzít vinu na sebe. Ostatní jí za to slíbí, že jí po propuštění z vězení splní jakékoliv přání. O dvacet let později je Megan na svobodě a hra začíná. To je kniha Slib od Sharon J. Bolton.

Příběh románu Knihovna malých zázraků od Sary Nisha Adams začíná objevením zmuchlaného seznamu četby, zastrčeného ve staré knize. Ten otevírá bránu k novým a nádherným světům, věčných příběhů lásky a přátelství. Když vdovec Mukéš dorazí do knihovny, protože touží navázat vztah se svojí knihomolskou vnučkou, zasvětí ho Alíša do tajemství nalezeného seznamu četby.

Jistě mnozí znají dnes již ikonickou knihu Dárce od Lois Lowryové. Ta se teď dočkala již posledního čtvrtého dílu Syn. Knihy mají vždy samostatný příběh, avšak některé postavy procházejí celou sérií, stejně jako odkaz na utopistickou společnost, ze které vzešel Dárce. Claire z posledního dílu, zařazena mezi rodičky, porodí "produkt" syna, ten je však unesen a ona se vydává na cestu za ním.

Dětští čtenáři jistě ocení také dobrodružnou knihu Šeptající les: Dobrodružství začíná od Andrease Suchanka. Ve chvíli, kdy Lukáše v noci vzbudí stvoření podobné šotkovi, které na zádech nese pytel plný jeho věcí, vydá se za ním a překročí hranici zakázaného světa, kde jsou lidé nemilosrdně pronásledováni Warky - temnými bytostmi. Jak je možné, že Lukáš překročil hranici Šeptajícího lesa a jaká tajemství vlastně skrývá?

Pro nejmenší čtenáře v knihovně nově najdete také dvojknihy klasických lidových pohádek z nakladatelství Portál. Jde například o dvojknihu Budulínke/Kulihrášek nebo Koza rohatá/O veliké řepě. Knihy můžete číst z obou stran a jsou doplněné podmanivými ilustracemi Vladimíra Krále.

Více novinek najdete v našem ON-LINE KATALOGU.