KNIŽNÍ TIPY na duben 2022

04.04.2022

Milí čtenáři,

opět pro vás vybíráme ze svých novinek zajímavé tipy na čtení. Tentokrát se můžete inspirovat úvahami, temnými thrillery, ale i deníky a milostnými příběhy. A samozřejmě nemůžou chybět ani krásné knihy pro děti. A jaké knihy byste doporučili vy nám?

První knihou Za zrcadlem: Hybridní válka jako staronový fenomén mezinárodních vztahů je sborník dvaceti provázaných statí českých autorů, kteří se na téma hybridní války a hybridních hrozeb podívali z různých úhlů. Sestavil Jaroslav Kurfürst.

Úvahy a komentáře je pro změnu výběr článků Vlastimila Vondrušky publikovaných v deníku MF Dnes v letech 2015 až 2020, ve kterých reaguje na aktuální politické dění a zabývá se širšími historickými kořeny a společenskými souvislostmi.

Novou knihu vydal také spisovatel Michael Connelly. V knize Obhájce získá advokát Michael Haller po letech prvního bohatého klienta. Postupně ale odhaluje, že případ není tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá. V sázce totiž není jen ostře sledovaný soudní případ, ale i jeho život.

Co všechno jsme schopni udělat pro nový začátek? Strhující a mrazivý thriller slovenského autora o touze vyrovnat se s minulostí. To je kniha Ve tmě od Petera Derňára.

Většinu života Martiny Viktorie Kopecké se nezdálo, že bude aspirovat na službu v církvi a dnes je výraznou postavou Církve československé husitské. Jak vypadá život moderní farářky? To se dozvíte v jejích zápiscích Deník farářky.

Tři manželské páry a jedna právnička jsou spojení společnou minulostí, stačí ale půl roku a v jejich životech se všechno změní. V létě ti řeknu, jak se mám je kniha od Evity Twardzik, kterou teď můžete vidět také ve filmovém zpracování v kinech.

Můžete mít miliony sledujících, ale stačí jeden člověk, aby vám zničil život. O tom ví své Emmy Jacksonová alias @mamabezobalu, která vždycky říká věci tak, jak jsou. Pro jednu ze svých umanutých sledujících je však ženou, která má všechno, ale nic z toho si nezaslouží. Kam až je schopná zajít? Přečtěte si Není jako ty od Ellery Lloyd.

Chcete si naplánovat vlastní zahradu a nevíte, jak začít? Dana Makrlíková a její Zahrady od Dany vás provedou vším, na co byste při navrhování zahrady měli myslet. Pomohou vám detailní osazovací plánky nebo třeba náčrtky s postupem prací.

Osudem Katherine a Matthewa je rodit se stále znovu, století za stoletím. Jejich přítomnost pokaždé změní historii o fous k lepšímu. Od dob krymské války, až po brzkou budoucnost obětují své životy, aby zachránili svět. Ale proč se pořád vrací zpátky? To se dozvíte v knize První konec od Lauren James.

Pro děti pak doporučujeme Obchod paní tlusté od Zdenky Martincové. Už přes sto let vlastní paní Tlustá obchod s neobvyklými předměty. Jednoho dne do něj zavítá stařec v otrhaném kabátu a učiní zkušené obchodnici nabídku. Za kus žvance jí povypráví propletené pohádky, ve kterých se objeví i její obchod. Paní Tlustá souhlasí, a tak se stařec pouští do vyprávění.

Švédská spisovatelka Pernilla Stalfelt zase píše o tom, že život je konečný a lidé časem umírají. Těžké téma je zobrazeno překvapivě svižně, s milým humorem a zároveň i s něhou a důstojností. O smrti smrťoucí je kniha určena čtenářům od 5 let.

O tom, že včelí úl skrývá mnohá tajemství vypráví oblíbený švýcarský pohádkář Jakob Streit a poutavou formou přibližuje život včelstva v průběhu jednoho roku v knize Včelí kniha.

Poslední knihou pro děti je Teribear. Můžete ho znát jako maskota nadace Terezy Maxové. Nyní ožívá v příbězích Aleny Mornštajnové. Kniha vyprávění o přátelství, odvaze a odhodlání a ukazuje rodičům i dětem, že ke štěstí může dojít, doskákat nebo dojet na koloběžce úplně každý.

Více novinek najdete v našem ON-LINE KATALOGU.