KNIŽNÍ TIPY na dovolenou 2023

03.07.2023

Místo pravidelných knižních novinek jsme vám na léto nachystali knižní tipy od našich kolegů z Domu kultury, kina ale samozřejmě také od našich knihovnic. A jaké knihy je v poslední době zaujaly? Začtěte se s námi.

Ing. Ondra Svoboda/ Kino

Historky z Tinderu od Lucie Macháčkové. "Macháčková to fakt vychytala s přirovnáním a je až s neuvěřením, co si lidi na Tinderu dovolí. Smál jsem se od začátku do konce a taky u toho zapřemýšlel, na co všechno si dát pozor. Doporučuji každému."

Bc. Romana Stejskalová / Dům kultury

Až na konec dobrý od Pavla Tomeše, protože je v ní všechno. Láska, smrt, sranda, vesmír, sex i zázrak. Slovy jedné z postav, je to prostě "háelpéčko* jako prase". (*háelpéčko (HLP) –Hluboký Lidský Příběh


Soňa Adámková / Dům kultury

Se svými dětmi doporučuje hned několik dětských knih: Černobílé prázdniny od Lucie Šavlíkové o prázdninách v českých lesích. Jde se lesem od Daniely Krolupperové o dobrodružné cestě lesem, kde se chlapec Toník seznámí se skřítky a objeví léčivé rostlinky. Týden mezi indiány od Zuzany Pospíšilové je zase letní příběh o Terezce a Vojtovi, kteří se na táboře vžijí do role indiánů.

Bc. Pavlína Martiňáková / Dům kultury

Pro milovníky detektivek doporučuje kteroukoliv knihu Petra Maye. "Osobně se mi líbila série thrillerů z prostředí Číny, která má 6 dílů a to je myslím na dva měsíce prázdnin tak akorát. Mezi mé oblíbené knihy patří mimo jiné i kniha Mít pro co žít od Richarda Ropera. Kniha je napsaná s tradičním britským humorem. Je v ní naděje i potvrzení, že riskovat se vyplatí…"

Bc. Radim Jurek / Dům kultury

Stezka Českem od Martina Úbla a jeho přátel, která je průvodcem po projektu dálkového přechodu naší země. Trasa z větší části prochází poblíž hranic a dělí se na Severní a Jižní část. Je rozdělená i na více kratších částí a můžete si tak vybrat na přechod oblast, která Vás zajímá. "Sám jsem loni prošel část Stezky vedoucí Českou Kanadou, Novohradskými horami a Šumavou a poznal spoustu krásné přírody a zajímavých míst. V budoucnu mám po prozkoumání mapy v hledáčku projít ještě část Stezky v severních Čechách."

Jana Vaverková / Městská knihovna

Knihy autora Geralda Durrella např. O mé rodině a jiné zvířeně, Chytněte mi guerézu, ZOO v kufru, Opilý prales atd. "Jsou to knihy trochu cestopisné, o přírodě i vtipné, a to všechno k dovolené patří."

Svatava Lučanová / Městská knihovna

Potměchuť od Kristýny Frejové. Kniha je dobře namíchaný koktejl smutku a veselosti. Autorka se pomocí terapie tmou rozhodla zpracovat smrt své matky Věry Galatíkové, vztah k otci Ladislavu Frejovi i ke své dceři. "Terapií tmou v lázních Beskydského rehabilitačního centra na Čeladné našla cestu k harmonii a sebepřijetí. U knihy jsem se zasmála i dojala. Všem doporučuji."

Bc. Martina Vroblová / Městská knihovna

Anglická kuchyně slečny Elizy od Annabel Abbsové."Mám ráda historické romány se silnou ženskou hlavní hrdinkou a s trochou tajemství, doporučuji stejně smýšlejícím čtenářkám."

Bc. Michaela Šostková / Městská knihovna

Kráva nebeská od autora David Duchovny. Jde o humorný příběh krávy, která se společně s prasetem a krocanem vydá do světa, konkrétně do Indie, protože tam jsou krávy přece posvátné." Je to taková pohádka pro dospělé. Je tam vtip, satira, někoho to možná občas urazí, jiný si tam najde hluboké myšlenky o náboženství, filozofii, politice a lidstvu obecně…"