KNIŽNÍ TIPY na červen 2022

30.05.2022

Nevíte po jaké knize šáhnout? Frenštátská knihovna pro vás vybírá své tipy. Tentokrát se můžete těšit na velmi očekávané knihy spisovatelky Karin Lednické a Kateřiny Tučkové nebo třeba na krimi román herce Alberta Čuby.

Kniha Životice od Karin Lednické je obraz zapomenuté tragédie v malé vesnici uprostřed Těšínského Slezska, kde během války docházelo k silné germanizaci. Kdo se nepodvolil, byl vysídlen, skončil v lágru nebo dokonce zastřelen.

Kateřina Tučková ve své knize Bílá voda zase popisuje osudy bělovodských řeholnic, které přišly do vesnice roku 1950 během Akce Ř, a které byly nasazeny na nucené práce a vystaveny ponižování v komunistickém kriminálu i mučení, aby se vzdaly víry v Boha.

Do třetice tady máme knihu Hornické vdovy od Kamily Hladké, která popisuje autentické příběhy vdov na pozadí historických proměn Československa a České republiky, kdy bylo hornictví vnímáno jednou jako výkladní skříň socialismu, jindy jako jev zatracovaný a zesměšňovaný.

Surinam je pro změnu kniha dvanácti autorů, známých především z prostředí českého Twitteru, kteří vedle svých každodenních tweetů píši také delší texty do online magazínu Suri-nam (nominovaný v anketě Křišťálová lupa 2018).

Albert Čuba, které ho mnozí z vás znají jako herce divadla Mír, přichází s drsným krimi románem Ocelové srdce, který je plný černého humoru. Tak trochu Sin City z Ostravy.

Sériový vrah se každý rok v noci na 6. listopadu prokopává skrz podlahu sklepa do domů svých vybraných obětí, které potom beze stopy mizí. Podaří se ho dopadnout? To se dozvíte v knize Jezevec od Fredrika P. Wintera.

Matěj Dadák ve svém dystopickém románu Lovci Švábů řeší otázku: Kam prchnout ze země, do které jiní s nadějí utíkají?

Hudba ohně je původní česká publikace, kterou sestavil hudební novinář a odborník na danou problematiku Karel Veselý. Zabývá se v ní významným fenoménem afroamerické populární hudby v širších souvislostech nejen uměleckých, ale i historických a sociologických.

Pokud vám chybí návody na pletené oblečení pro děti, máme pro vás knihu Magdaleny Neuner - Pleteme pro děti. Autorka prozrazuje své tipy a triky z mnohaleté pletařské praxe a poskytuje také podrobné návody popsané krok za krokem.

Jestli se chcete vyznat ve světě bylinek, pak vám nesmí uniknout kniha Bylinky pro každého od Axela Gutjahra. Seznámí vás, jakým způsobem bylinky nejlépe využít, jak je pěstovat v zahradě, na balkoně, nebo dokonce na okenním parapetu a získáte i účinné tipy na jejich skladování a konzervování, mnoho kuchařských receptů a rad k léčebnému využití.

Pro děti pak nesmíme opomenout knihu Hry se zemí, vzduchem, ohněm a vodou od autorů Petera Houghtona a Jane Worrollové. Tato příručka je napěchovaná nápady, jak dostat ratolesti ven a učit je poznávat přírodu. Aktivity jsou založeny na využití čtyř základních přírodních živlů - země, vzduchu, ohně a vody.

Láska k šutrům pro děti je hezká, hovorovým stylem psaná kniha pro všechny, kteří cítí "lásku k šutrům" a které zaujala jejich krása a podmanivé charisma. Knihu napsal Marcel Vanek.

Poslední loupež je kniha ve stylu únikových her. Stanete se na chvíli ostříleným bankovním lupičem. Vaše mise je nyní vyloupit jednu z nejbohatších bank ve městě. Musíte se dostat dovnitř banky, sebrat tam co nejvíce peněz a hlavně včas uniknout!

A na závěr bychom vám rádi doporučili hned několik krásných knih pro děti od výtvarníka Petra Horáčka. Slon - příběh o imaginárním kamarádovi, Nový domek pro myšku - o myšce a jablíčku, Zvířat plná kniha - o zvířatech kolem nás, Dlouhá cesta - o zahradním trpaslíkovi Františkovi a Kamarád pro medvěda - o přátelství dvou medvědů.

Více novinek najdete v našem ON-LINE KATALOGU.