KNIŽNÍ NOVINKY na říjen 2023

29.09.2023

Městská knihovna pravidelně doplňuje svůj fond novými knihami. Podívejte se na tipy na tento měsíc.

A jaké knihy byste doporučili vy nám? Své podněty můžete zadávat přímo na stránkách knihovny www.knihovnafrenstat.cz.

První knihou Náhradník je vyprávění plné protikladů. Zpověď prince Harryho přináší subjektivní pohled nejen do jeho soukromí, ale i myšlenek a odkrývá i vztahy v královské rodině. Kniha připomíná více román než autobiografii a donutí čtenáře přemýšlet, do jaké míry je příběh autentický.

Sudetský dům II. Jak už název napovídá, jde o druhý díl chystané trilogie. Autor Štěpán Javůrek nás zavádí do poválečného pohraničí. Válku střídá příchod komunistů a vypadá to, že žádné štěstí netrvá věčně.

Průměrný index štěstí je obdivuhodný román o nezdolném optimistovi, který bojuje do posledního dechu za svůj důstojný život i za štěstí těch, které miluje. Svým dramatickým, realisticky a místy i humorně zpracovaným příběhem se David Machado řadí po bok nejtalentovanějších vypravěčů své generace.

Bridgertonových není nikdy dost! To si řekla Julia Quinnová a napsala pokračování Šťastně až do smrti. Devět nových příběhů čtenáře opět vtáhnou do světa londýnské smetánky a snad prozradí, jak to všechno bylo dál.

Milovníci detektivek určitě nesáhnou vedle, když si vypůjčí Noc temných lží od slovenského autora Dominika Dána. Tentokrát je vyšetřování vraždy prominentní prostitutky přísně tajné a do volby státu zbývá pouhých pár dní.

Alena Jakoubková přibližuje další osudy dvojčat z maloměsta, které rády do všeho strkají nos. Proběhne očekávaná svatba a půjde jim o život kvůli vydírání, kterému je vystavena jejich sestra? Jak to všechno dopadne, zjistíte v knize Krev je voda.

Pokud hledáte odpočinkovou literaturu s dobrým koncem, doporučujeme Hrad ve Skotsku. Skotská vysočina, předvánoční čas, chátrající hotel a tajemný spisovatel, to vše do románu namíchala Julie Caplinová.

Z žánru New adult (věkově spadá mezi 17-26 let) vybíráme Rty s příchutí vína od Aleše Novotného. Jde o romantický příběh uprostřed vinic, ve kterém se hlavní hrdinka musí vypořádat s nejedním problémem, jako je rozchod, fyzicky náročná letní brigáda a tajemný milenec.

Velmi příjemnou a poučnou knihu o nešikovné a neobratné Báře ze série "Má to háček" napsala Petra Štarková. Přibližuje nám skvělou holku, která je ale dost nešikovná a nemá zastání ani u rodičů. Až vlídný přístup dědy jí ukáže, že to s ní není tak zlé. Kniha Největší nemehlo pod sluncem je určena pro čtenáře od 7 let, ale i jejich rodiče, kteří řeší problém s dyspraxií.

Dále pro děti doporučujeme Nejlepší prázdniny od Kateřiny Halászové. Pokud jste během prázdnin nestihli procestovat svět, tak s kouzelným těžítkem to bude hračka a zábava. Navštívíte deset zemí, poznáte místní lidi, kulturu, zvířata či rostliny.

Pročtěte si deník dvou kamarádů Pozorujeme a pomáháme v přírodě od Martiny Drijverové. Po celý rok týden po týdnu zaznamenávají vše, čeho si všimli na svých toulkách přírodou. Podívejte se, co všechno zjistili, narazíte na spoustu zajímavostí a ukážou vám, jak byste sami mohli přírodě pomáhat.

Další novinky najdete v ON-LINE KATALOGU