KNIŽNÍ NOVINKY na leden 2023

19.01.2023

Vybíráme pro vás pravidelnou dávku knižních tipů z našeho fondu. 

Fanoušci historických detektivek se mohou těšit na další knihu Stanislava Češky Případ ukradené soli, ve které řeší zločiny ohrožující mír mezi Východofranskou říší a Moravským královstvím.

Kniha Zlý pes od Alex Smith zase popisuje brutální vraždu mladé ženy na norfolkském venkově. Místní z vraždy viní Černého Ďasa - mytického divokého psa. Má to však háček: podle ran na jejím těle ženu nezabilo zvíře.

Dítě noci od Karen McQuestion je napínavý román o tom, že nikdy nevíme, kdo jsou vlastně naši sousedé. Jedné chladné lednové noci vyjde Sharon na zahradu a zaujme ji něco zvláštního v domě hned za jejím dvorkem. Oknem do kuchyně vidí malou dívenku, jak myje nádobí. Jenomže Flemingovi, kteří tam žijí, žádné dítě v tomhle věku nemají.

Úspěšná romanticko-historická sága Ples u vévodkyně od slovenské spisovatelky Martiny Monošové je o mlčenlivé krásce, která se za dramatických okolností objeví na francouzském zámečku Anet a zasáhne tak do života majitelky zámku i celého dvora.

V knize Ozvěny run od Christiny Courtenay se mladá žena zapojí do archeologického výzkumu, jehož cílem je objevit vikingské artefakty podobné zlatému prstenu, který je součástí dědictví po její babičce. To, co nalezne, ji však zcela pohltí.

Arvéd od Jana Poláčka je knižní předloha mysteriózního filmu.
Jiří Arvéd Smíchovský, tiskem nazývaný také malostranský ďábel, je dvojnásobný doktor, proslulý okultista, polyglot s fotografickou pamětí a také kolaborant s nacistickými okupanty. Faustovský román inspirovaný osudy kontroverzní postavy českých dějin vypráví o tom, kam jsou lidé schopní zajít, aby dosáhli svého cíle.

Poslední deník Hendrika Groena: Z vesela do cílové rovinky je závěrečný díl série o jednom z nejoblíbenějších důchodců na světě. Devadesátiletý Hendrik se snaží užívat si plnými doušky, i když mu schází Eefje, Evert a další přátelé. Do toho se musí vypořádávat se zhoršujícími se výpadky paměti. Jenže Hendrik je bojovník a svému údělu čelí s humorem, jak se ostatně na zakladatele klubu Staří-ale-ne-mrtví sluší a patří.

Čtyři vichry je další kniha Kristin Hannahové. Jde o jedinečný portrét Ameriky a amerického snu v podání nezkrotné ženy, jejíž odvaha a sebeobětování se staly vzorem pro celou jednu generaci. Příběh se odehrává v Texasu roku 1934 a popisuje nejtemnějších období velké hospodářské krize.

Markéta Lukášková, kterou můžete znát díky knihám Losos v kaluži, Panda v nesnázích, Vlaštovka v bublině nebo InTyMně se nyní trochu neobvykle vydává ne cestu českými dějinami v knize Co vás v dějáku nenaučili a snaží se rozkrývat některé příběhy v souvislostech dané doby.

Píše se rok 1940. Bitva o Británii vrcholí a jedenáctiletý Erik se rozhodne zachránit před nálety oblíbenou gorilu Gertrudu z londýnské zoo. To je nový příběh oblíbeného dětského spisovatele Davida Walliamse Operace Banány.

Kniha Černobylské dívky od Anne Blankmanové popisuje události s Černobylem roku 1986 a příběh dvou dívek, které se po havárii elektrárny vydávají vlakem za rodinou do Leningradu, se kterou už se dlouho neviděly.

Malý Lan znenadání zmizí z ukrytého údolí Isája, kde žije jen jediná rodina a třináctiletá Alma se vzápětí vydává po bratrových stopách. Svět tam venku je ale úplně jiný než ten, v němž dosud žili. Někteří lidé v něm jsou otroci, jiní je loví, prodávají a bohatnou na nich. Timothee de Fombelle v knize Alma vyprávění o důležitých věcech, ale hlavně o svobodě, té vnitřní i vnější.

Protivná Albertýna chytla pubertu a naštvaná Apolenka je přesvědčená, že hůř už snad ani být nemůže. Jak se asi za takovýchto bojových podmínek vydaří letošní pobyt ve stařičké Vile Augustě, kam obě udatné válečnice odjíždí s rodiči na jarní prázdniny? To se dozvíte v knize Berta Puberta od Terezy Kopecké.

Čertovské pohádky o bylinkách od Jany Burešové obsahuje patnáct čertovských pohádek ze světa, kde se v příbězích neobjevují pouze rozpustilí čerti, ale kde to voní bylinkami a objevují se i mnohé další zajímavé rostliny se vskutku čertovskými jmény jako rulík, ďáblík, kozlík nebo čeretkus. Z příběhů se děti dozví, čím jsou zajímavé, užitečné a někdy také nebezpečné.

Více knižních novinek najde v ON-LINE KATALOGU.