KNIŽNÍ NOVINKY na květen 2024

29.04.2024

Městská knihovna pro vás vybírá pravidelnou dávku knižních tipů ze svého fondu.

Třetí díl románu Šikmý kostel se odehrává koncem 40. let, kdy se k moci dostala komunistická vláda, a následně v padesátých letech, které v Karviné a okolí probíhaly opět s celou řadou specifik. Příběh končí v roce 1961. Karin Lednická knihu ještě doplnila o přílohu Lidé a Město.

Milovníky historie jistě potěší kniha Otomara Dvořáka Vřeteno osudu o životě a smrti Karla Jaromíra Erbena. Kdo by neznal balady z Kytice! Ale co víme o životě autora? Málokdo ví, že pod maskou seriózního, tichého muže se skrýval vášnivý romantik, který si do deníků zapisoval děsivé sny.

Román Dýchej za mě inspirovaný životem nadané malířky Augusty Nekolové se odehrává na pozadí 1. sv. v. a přibližuje portrét dvou sester. Autorka Eva Střihavková zároveň v románu poukazuje na emancipaci a prosazování žen v kariéře.

Autorka Sarah Penner přichází se strhujícím příběhem o dvou odvážných ženách, které hledají pravdu a spravedlnost ve světě spiritismu a okultismu. Vyvolávačka duchů je napínavý příběh o tajemství, zradě a posmrtném v životě.

Skvěle napsaný příběh, který odkrývá utajované rodinné tajemství, najdete v knize Návrat domů od Kate Morton. Třešničkou navíc je poutavě popisovaná australská krajina.

Milovníci válečných románů jistě ocení další z prostředí britských speciálních sil. Chris Ryan ve svém románu Vyvrhel poslal svého hrdinu stopovat nezvěstného kolegu, který se zapletl do velkého spiknutí.

Jedno italské léto vypráví o mladé ženě, která nečekaně přišla o svou matku. Měly spolu vyrazit do italského Positana, ale místo toho odjíždí sama. Zde se ale setká se svou matkou, jen v jejím věku. Děj románu Rebeccy Serleové se odehrává v současnosti, ale je ozvláštněn prvky nadpřirozena a zároveň v sobě nese i romantickou linku.

Začátek 20. století, naštvaná hospodyně, kterou vyhodili z práce a loupež století čeká na čtenáře v knize Vaše hospodyně od Alex Hay.

Thriller Dívka na pláži zasadila autorka Anna Johannsen do ponurého ostrovního prostředí, kde dojde k vraždě mladé dívky z ortodoxní náboženské rodiny. Spolu s vyšetřováním se zároveň rozplétá i osobní život hlavní vyšetřovatelky.

Kniha Jóga pro ztuhlá ptáčata od Marion Deuchars je určena pro začátečníky, ale i ostatní inspiruje minimálně svými ilustracemi natolik, že se nadšeně vrhnete do osvěžujících jógových poloh, práce s dechem a protahování.

S průvodcem Na kole přes hranice Česka od Ivo Paulíka se podíváte do sousedních zemí. Naleznete zde trasy pro méně i více zdatné cyklisty, pro cestovní i horská kola, ale také pro rodiny s dětmi.

Pohodová romantika plná vtipného a sarkastického humoru na čtenáře čeká v knize Královský život od Melanie Summers.

Jennie Wexler ve své knize Panna, orel, nebo láska? nabízí dvě alternativní verze jednoho příběhu. Jak náhoda s házením mincí ovlivní životy dvou kamarádů a jedné dívky se dozvíte v dalším young adult příběhu.

Pro čtenáře od devíti let doporučujeme knihu s kouzelnými ilustracemi Leila a modrá liška. Autorka Kiran Millwood Hargrave s lehkostí přibližuje témata jako je vztah dcery s matkou, otázka klimatu či migrace. Příběh je poetický, ale zároveň i napínavý a zasazen do severského prostředí.

Komiks, který se dokáže prosadit i v zahraničí, to je Afterpunk – povídkový komiks dvojice Suchánek / Ledecký. Apokalypsou většinou vše končí, ale tady autoři do několika nezávislých povídek zakomponovali naději a světlé zítřky.

V sérii Malí lidé, velké sny se děti seznámí s životními osudy mimořádných osobností, od návrhářů a umělců až po vědce. Tuto oblíbenou řadu jsme nyní doplnili o Královnu Alžbětu II., Neila Armstronga a Alberta Einsteina, všechny z pera M. I. Sanchéz Vegarové.

100 dětí – Jak se nám žije na světě přibližuje způsob života dětí v různých částech světa. Čtenář má možnost porovnat, v jakém nadstandardu obvykle tady v Evropě žijeme. Dočteme se, kolik dětí musí pracovat, kolik jich nemá žádné boty, nebo kolik dětí je krátkozrakých. Pro (nejen) děti od 8 let.