KNIŽNÍ NOVINKY na květen 2023

03.05.2023

Vybírejte z tipů městské knihovny na zajímavé čtení. Najdete zde knihy o lidských vztazích, kriminálních případech, naučnou literaturu i laskavé a veselé příběhy pro děti.

Fanoušci série z hokejového městečka Medvědín od autora Fredrika Backmana se mohou těšit na vyvrcholení trilogie s knihou Vítězové. Od událostí, o nichž nikdo nechce mluvit, uběhly dva roky. Všichni se snažíme posunout dál, jenže cosi v této krajině to člověku nikdy úplně nedovolí.

Všechny dámy z Čokoládového klubu zase řeší vztahové problémy, každá trochu jinak, avšak všechny budou potřebovat hodně čokolády na to, aby zvládly výzvy, které mají před sebou. To je kniha Čokoládové nebe od Carole Matthewsové.

Pokud máte rádi detektivky Agathy Christie, určitě vás osloví kniha Anthonyho Horowitze Mnoho strak věští vraždu, kde se díky geniální zápletce sami stáváte detektivem.

Kriminalistická historie ostravského regionu je výjimečně bohatá na mrazivé události. Vstupte do světa skutečných novodobých i historických případů, které otřásly ostravskou veřejností s knihou Ivany Žákové Skutečné zločiny na Ostravsku.

Jak zvládat mezní situace a co za ponaučení si z nich odnést? Proč je v dnešním světě důležitá víra a jak může pomáhat jednotlivci i společnosti? Jak člověka formuje násilí, strach, nemoc a vyhrocené situace? Nejen na tyto otázky hledá Marek Orko Vácha odpovědi v knize Dobro a zlo 21. století a vnáší světlo do temných zákoutí nelehké doby.

V knize Brouci v hlavě vám dva experti na zvládání úzkostí nabízejí dovednosti založené na kognitivně behaviorální terapii, které vám pomohou odpoutat se od rušivých myšlenek, nabízí příklady ze života a hlavně zjistíte, že nad myšlenkami můžete vyhrát.

Mise dyslexie od Lenky Krejčové je zábavnou a interaktivní příručkou, ve které najdete množství úkolů na kreslení a přemýšlení. Barevné ilustrace, komiksové příběhy a dialogy povzbuzují děti k tomu, aby pojmenovaly své pocity, identifikovaly výzvy a našly vlastní cesty, jak řešit problémové situace a to společně se třemi hrdiny – Tvořilkou, Vytrvalákem a Jistíkem.

Povídka Stoupáni na horu je romantické podobenství o lidské touze překonávat překážky a odhalovat tajemství, co asi leží daleko před námi, daleko za obzorem. Příběh doprovází ilustrace Pavla Čecha.

Slonbidlo a ti druzí je knížka říkanek pro děti i dospělé Jiří Dědečka plná laskavého, absurdního humoru a ilustrací Anety Žabkové.

Štafeta zvířátek od Bohumila Matějovského je zase něžný a citlivě poučný příběh o svérázných zvířátkách a je určen pro děti od 6 let. Co všechno musí podstoupit zvířátka, aby dopravila z pobřeží jižní Austrálie drobný vzácný předmět malému českému chlapci? Během této dobrodružné štafety zažijí mnohá nebezpečí, ale poznají i cenu opravdového přátelství.

Další skvělá naučná kniha Martin Sodomka Jak postavit železnici je pro všechny děti i dospělé, kteří milují vlaky a železnice a zajímají je technické detaily při jejich výstavbě.

Medvídek Paddington od Michaela Bonda je pro anglické děti asi něco jako pro české Milerův Krteček. Neobyčejně půvabné a vtipné vyprávění o osiřelém medvědu z nejtemnějšího Peru, kterého se ujmou v Londýně manželé Fouskovi, nenechá nikoho chladným. Kam totiž přijde tento zdánlivě obyčejný chlupáč, začnou se dít neobyčejné věci.

Další novinky najdete v ON-LINE KATALOGU.