KNIŽNÍ NOVINKY na červen

03.06.2024

Tento měsíc knihovna vybírá nové knihy z naučné literatury. Začíst se můžete do cestopisů, knih o zdraví či jazycích, ale také rodičovství, o principech světa nebo jak efektivně pracovat.


První česká kniha pro rukodělné tvůrce, Handmade byznys, vás provede krok za krokem všemi rozhodnutími, které na cestě za samostatným handmade podnikáním potřebujete udělat. Autorka Hana Konečná vychází nejen ze své poradenské praxe a vlastních zkušeností, ale i ze zahraničních strategií upravených pro náš trh.

Michal Novotný, fyzioterapeut sportovních a filmových hvězd, vás naučí lépe porozumět svému tělu a prozradí vám ty nejúčinnější postupy moderní sportovní fyzioterapie i kondičního tréninku se spoustou praktických tipů. V knize Sport je bolest navíc najdete odkazy na videonávody se správným provedením jednotlivých cviků.

Jindřich Kačer v knize Temné počátky českých dějin shromáždil nejnovější poznatky archeologů i historiků a přetavil je do čtivé rekonstrukce našich nejstarších dějin. Tehdejší život ilustruje barvitými fiktivními příběhy typických Slovanů oné doby.

Tiago Forte ve své knize Pořiďte si druhý mozek přichází se snadnou a praktickou metodou, díky níž si vytvoříte jednoduchý a přehledný systém poznámek, ve kterém vždy snadno dohledáte, co zrovna budete potřebovat. Zároveň vám pomůže uspořádat si digitální život a uvolnit místo pro vaše kreativní potřeby.

Klub rozkoše od Jüne Plã je inkluzivní kniha o sexu pro 21. století, kterou by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se zajímá o to, jak dopřát rozkoš a potěšení sobě i druhým. Jedná se o ilustrovaného průvodce, který nabízí tipy a techniky pro kvalitní sexuální život.

Nepálský horolezec Nimsdaie Purja ve své autobiografii Za hranici nemožného popisuje neuvěřitelnou cestu za rekordním zdoláním koruny Himaláje.

Je naše osobnost utvářena více prostředím, či za vše můžou vrozené dispozice? Rozluštění by vám mohla poskytnout kniha Kód života genetika Roberta Plomina.

Rady pro rodiče dětí od 2 do 18 let přináší praktická příručka Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly. Autorka Adele Faber se věnuje tomu, jak uznat pocity dítěte, jak motivovat ke spolupráci, jak jej pokárat, ale netrestat či jak podpořit samostatnost.

Jak zatočit s nedostatkem spánku? Kvalitní spánek je klíčový k fungování i pro vývoj mozku a u dospívajících to platí dvojnásob. Nevyspalá generace od Heather Tergeonové přináší praktické tipy, které pomůžou k dobrým studijním výsledkům, optimálním sportovním výkonům i všeobecnému pocitu štěstí.

Praktický průvodce Navždy plynule vám ukáže, jak se cizí řeč naučit efektivně, rychle, zábavně a natrvalo. Polyglot Gabriel Wyner přišel s novou metodou pro samouky, která spočívá v krátkých denních trénincích, propojuje známé lingvistické přístupy s poznatky o fungování mozku.

Příručka Budoucnost (ne)práce od Filipa Dřímalky ukazuje jak využít nové inteligentní nástroje v náš prospěch, a to i bez hromady peněz nebo pokročilých IT schopností.

V knize Zdravá střeva autoři Justin a Erica Sonnenburgovi poukazují na bezpečné alternativy k antibiotikům, zaměřují se na fermentovanou stravu, probiotika a prebiotika i další změny stravovacích návyků a životního stylu, které posilují zdraví mikrobioty.

V živě napsaném literárním cestopise Kuba: stručné dějiny konce líčí autor Tomáš Klvaňa zážitky ze svých cest na kouzelný karibský ostrov v posledních deseti letech.

Kniha Ukrývané děti je strhujícím příběhem dětí, které sdílely stejný osud jako Anne Franková. Autoři Marcel Prins a Peter Steenhuis přinášejí autentické výpovědi těch, kteří měli štěstí a přežili.

James Clear vás v knize Atomové návyky naučí dosáhnout cílů pomocí drobných každodenních kroků. I malé změny mají v dlouhodobém horizontu obrovský vliv na dosažení všeho, co si zamanete změnit.