Fenomén MANGA - komiksy z Japonska

06.01.2022

Jestli je nějaký žánr, který za poslední měsíce získává na popularitě, je to bezesporu manga. Že jste o ní ještě neslyšeli? 

Výklad slova manga je označení pro japonský komiks. Tento komiks má své typické znaky, kterými se odlišuje od běžných komiksů. Je to především samotný styl kresby, který zahrnuje velké oči, špičatý nos, rafinované účesy a časté užívání citoslovcí. Na kresbu je kladen velký důraz a v mnoha případech je samotný obraz nositelem příběhu. Díky tomu je tento styl přístupnější i dětem, pro které je těžší sledování textu. Další zvláštností je, že komiksy jsou tištěny jedinou barvou - výjimkou je první strana knihy, a také se čtou opačným směrem, tedy odzadu a zprava doleva. 

Ve frenštátské knihovně najdete hned několik knižních řad s touto tématikou. Mezi ty nejoblíbenější patří například My hero academia anebo Naruto. Čtenáři se mohou těšit i na novou sérii Ateliér špičatých klobouků, která je krásně graficky zpracovaná, ale nabídne samozřejmě i originální fantasy příběh. Všechny manga knihy najdete mezi komiksy v oddělení fantasy a sci-fi literatury. 

A co o manga komiksech říkají sami čtenáři? Zeptali jsme se, jak jste se dostali ke čtení manga knížek a co je na nich baví.

Ester (12 let): Na začátku jsem mangu nečetla, jenom jsem se dívala na anime. Pak jsem ale jednou v knihovně objevila jednu mangu a od té doby mě to strašně baví. Hodně se mi na tom právě líbí ten styl kreslení a k tomu děj těch příběhů. Nejvíc mě zatím bavilo My hero academia, kterou mi doporučila sestřenice. 

Yun (20 let): Ke čtení mangy jsem se dostal od sledování anime, nechtěl jsem pořád čekat, než vyjdou nové epizody, tak jsem začal číst mangu. Oproti běžným knížkám mě manga baví mnohem více, protože rovnou vidím ten příběh před očima a nemusím si ho vykreslovat v hlavě. Některé scény mají navíc podle mě větší impakt, když jsou vyobrazeny jednou kresbou, než kdyby byly popsány odstavcem slov.

Zdroj: Frenštátský zpravodaj, leden 2022, str. 7.