Promítání filmu OHROŽENÁ SEMÍNKA při příležitosti ročního výročí frenštátské Semínkovny!

05.04.2018 11:44

V dubnu tomu bude přesně rok, co jsme v knihovně otevřeli SEMÍNKOVNU na podporu svobodného sdílené osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Proto jsme se rozhodli v rámci našeho pravidelného promítání dokumentárních filmů vybrat snímek, který se tímto tématem také zabývá.

Americký snímek OHROŽENÁ SEMÍNKA /Taggart Siegel, Jon Betz, USA, 2016, 94 min./

...Kousek za polárním kruhem na ostrově Špicberky stojí betonová stavba připomínající atomový kryt. Nacházejí se v ní tisíce rostlinných semen z celého světa, které jsou tu střeženy před možnými globálními krizemi. Podobných semenných bank je po celém světě několik. Každé semeno totiž v sobě koncentruje a nese minulé životní cykly přírody i člověka a je současně zárodkem budoucích. Farmáři a ostatní aktivisté se snaží uchránit poslední zbytky lokálních rostlinných variant, které ve světě geneticky modifikovaného typu zemědělství zbývají. Proti potravinářským nadnárodním gigantům se zdá jejich boj jako výkřik do tmy. Avšak kdo ví, zda tyto banky nebude lidstvo již brzy nezbytně potřebovat...

Promítání proběhne 9. dubna 2018 od 17.00 hodin na dětském oddělení knihovny. Vstupné je zdarma. A pokud máte doma přebytky osiva, můžete je donést do naší Semínkovny!

Otázky a odpovědi k dané problematice filmu.