Přežila jsem gulag, vyprávěla Věra Sosnarová

19.10.2016 09:57

Tisková zpráva z 14. 10. 2016 na stránkách Městského kulturního střediska Frenštát p. R.

Přežila jsem gulag, vyprávěla Věra Sosnarová

V úterý 11. října se v Domě kultury uskutečnila beseda s paní Věrou Sosnarovou (1931), která prožila devatenáct let v sovětských pracovních táborech na Sibiři. Jejímu životnímu příběhu se věnuje kniha Krvavé jahody, kterou si mohli zájemci na místě zakoupit. Nelidskost, krutost, nepochopitelná nenávist. Těmito a dalšími slovy by se daly popsat situace odehrávající se za ostnatými dráty ve 20. století.

Dopoledne si přišlo Věru Sosnarovou poslechnout téměř 200 studentů frenštátských škol. Odpolední beseda byla určena veřejnosti a konala se v prostorách knihovny, která akci pořádala. "Učím dějepis," řekl na závěr jeden z profesorů. "Paní Sosnarová tyto studenty za hodinu naučila víc, než já za celý rok. Její vyprávění by si měli poslechnout všichni mladí lidé." Příběh je zahrnut také do projektu Paměť národa - příběhy 20. století.

Věra doplatila na to, že její matka byla Ruska, která po bolševické revoluci v roce 1917 opustila s českými legionáři válkou a hladem zmítané Rusko a našla nový domov v Československu. Tím se ocitla na černé listině zrádců, které chtěl stalinský režim ztrestat. Ruští důstojníci ji 17. května 1945 zatkli v jejím brněnském bytě i s oběma dcerami - 14letou Věrou a 9letou Naďou. Nahnali je do dobytčáků a odvezli na Sibiř. V lesním táboře strávila Věra osm let, dalších 12 let dřela v azbestových dolech, na rybářské lodi, ve slévárně, až skončila v ruském kolchoze. Celou tu dobu se toužila vrátit do Československa. Posílala žádosti o návrat, psala i prezidentu Novotnému, ale žádné odpovědi se nedočkala. Nakonec uprosila předsedu jednoho kolchozu, který měl kontakty na JZD na Moravě, aby se jejího případu ujal. Trvalo ale čtyři roky, než jí Češi vyšli vstříc. Když se v roce 1964 konečně vrátila domů, bylo jí 34 let a vážila 37 kilogramů. "Všichni poslouchali se zatajeným dechem a mnohdy se slzami v očích. A na závěr paní Věře vzdali hold a poděkovali dlouhým potleskem vestoje," uvedla vedoucí knihovny Edita Golová.

Foto: Daniela Tejčková

Romana Stejskalová
redaktorka
Frenštátského zpravodaje
Dům kultury
Dr. Parmy 254, Frenštát p. R.

frenstat.noviny@mufrenstat.cz