Podpořte i vy nezávislé knihovny na Kubě

10.03.2015 10:24

Po celý březen můžete v dospělém oddělení knihovny podepsat petici na pomoc nezávislým knihovnám na Kubě.

Jelikož státní knihovny na Kubě jsou pod silnou cenzurou a jejich nabídka je naprosto nedostačující potřebám obyvatel, již od roku 1998 zakládají občané nezávislé knihovny. Dnes je jich jen v Havaně více než 150, další ale fungují téměř v každé vesnici. Většina nezávislých knihoven má doplňkové programy: kurzy pro děti i dospělé, filmové projekce, sociální program na podporu nejslabších složek společnosti.

Knihovníci vykonávají svou práci zdarma ve svém volném čase, knihovny jsou umístěny v jejich soukromých bytech či domech. Přesto jsou za tuto svou záslužnou práci perzekvováni ze strany režimu a často je jim zabavena většina pracně získaného fondu. Nutno ještě dodat, že se zdaleka nejedná o výhradně protirežimní literaturu, naopak, většinu fondu tvoří naučná literatura, nedostatkové učebnice a knížky pro děti. Konkrétní případy perzekucí jsou zmíněny zde, kde najdete také další informace.