Otevření Semínkovny

31.03.2017 08:36

Máte doma přebytky osiva ze svých zahrádek? Přineste je do nové Semínkovny v knihovně a vyměňte za jiné!

Tak jako se v knihovně půjčují knihy, semínkovna nabízí osivo do vaší zahrádky. Tak jako se do knihovny knihy po přečtení vracejí, tak i při sklizni vaší zeleniny myslete na sdílení sklizených semínek v semínkovně.

INICIATIVA SEMÍNKOVNA vznikla na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Vzorem jí byly francouzské Les Grainotheques a americké The Seedbanks. Dne 13. dubna 2017 se do tohoto projektu zapojí i naše knihovna a otevře tak vlastní Semínkovnu, která bude přístupná celoročně během provozní doby knihovny.

JAK TO FUNGUJE?

Vyberte si semínka dle vlastního zájmu a potřeby (celý sáček, nebo si odsypte). Semínka zasejte, hýčkejte a skliďte. Přebytky semen doneste zpět do semínkovny. Sáčky popište: název odrůdy, místo a rok sklizně. A nebo můžete rovnou donést osivo, které máte doma a vyměnit za jiné.

CO ZA TO?

Semínka v semínkovnách jsou volně k dispozici všem pro osobní potřebu.

PROČ SE ZAPOJIT?

Jste schopni vypěstovat si vlastní zeleninu, můžete objevovat místní odrůdy, které vám vyhovují, je to zábava, ale hlavně zachováváte dědictví a biodiverzitu rostlin!

Semínkovny jsou aktem solidarity a prostorem pro svobodné sdílení osiva mezi zahradníky.

SÁZEJ, SKLÍZEJ, SDÍLEJ!