Noc s Andersenem sklidila ve Frenštátě pod Radhoštěm úspěch

10.04.2014 07:58

(TZ)
V pátek v podvečer 4. dubna 2014 to vypuklo. Konal se již 14. ročník (celorepublikové) pohádkové Noci s Andersenem, tedy hned dva dny po výročí narození Hanse Christiana Andersena. Patronem tohoto ročníku se stal komisař Vrťapka. "I přesto, že se nyní Městská knihovna ve Frenštátě p. R. potýká s absolutním nedostatkem místa a je v provizorních prostorách, našli jsme cestu, jak se tohoto ročníku zúčastnit a připravit pro děti skvělou a  nezapomenutelnou noc v knihovně," řekla nám vedoucí knihovny Edita Golová.

Městská knihovna ve spolupráci s centrem volného času ASTRA připravila pro děti program, který byl zahájen právě na půdě volnočasového centra. "Sešlo se nám 15 dětí ve věku od 6 do 11 let," potvrdila Edita Golová. Děti se prostřednictvím seznamovací hry sblížily zakrátko natolik, že zmizel veškerý jejich ostych. Vše se provalilo ještě před večeří. Děti se dozvěděly, že je knihovna ve Frenštátě p. R. zakletá a musejí ji osvobodit. Natrénovaly detektivní schopnosti formou hříček (trénovaly zrak, sluch i svou fyzickou zdatnost) a po večeři vyrazily městem na netradiční stopovací přechod do knihovny, pod vedením komisaře Vrťapky. Hledaly škůdce  vysavače písmen, kteří škodí v knihovně a vysávají z knih písmenka.  Do knihovny děti dorazily téměř za tmy. Po náročném hledání byli škůdci odhaleni, děti dokázaly prolomit i zaklínadlo a knihovna byla osvobozena.  Náročný úkol byl splněn a následoval prostor pro čtení. Každý malý účastník si přinesl svou oblíbenou knihu a z té ostatním posluchačům přečetl krátký úryvek. Četli i prvňáčci a dokonce se ke čtení hlásili jako první! Ve 22.30 byl už nejvyšší čas na přesun do noclehárny, kterou měly děti připravenou ve volnočasovém centru. Nechyběla pohádka na dobrou noc, jak jinak než z dílny H. Ch.  Andersena. Ráno snídaně, úklid a čas na krátké vyprávění o  životě pana Andersena, opět zajímavou formou v  podobě hříček.

A jak hodnotily akci samotné děti? "Mohu říct, že na výbornou a máme z toho všichni obrovskou radost," pochlubila se Edita Golová.  Známkování probíhalo stejně jako ve škole. Organizátoři akce dostali jednu 2 a  čtrnáct 1 s moha hvězdičkami.